Zimní hubnutí a detoxy

Zimní hubnutí a detoxy
Aktuality

Holky, není to úplně dobrý nápad, pokud zrovna nemáte 150 kg a okamžité zhubnutí pro vás není otázkou přežití. Proč?

Protože v zimě je organizmus zatěžován chladem, potřebuje prohřát a zabalit, takže dieta či detox, které jsou většinou postavené na příjmu syrových potravin, tělo oslabují a ubírají energii ledvinám, které i tak v zimě mají spoustu práce samy se sebou.

Jasně, že se vám může podařit zhubnout. Ale je to ten nezdravý způsob, který tělo zbytečně oslabí, oslabí trávení a my se potom divíme, proč přibíráme, i když jíme málo a dietně. No právě proto. Trávící oheň byl oslaben nevhodným přístupem k tělu v zimě a dříve či později se nám to vrátí.

Jak na to? V zimě budeme tělo zahřívat stravou, která je dobře vařená nebo pečená. Vynecháme syrové ovoce a zeleninu, nebo je velmi omezíme. Žádné ovocné či zeleninové šťávy. Mají v sobě vitamíny a spoustu cenných látek, ale také rychlé cukry, které samy o sobě ochlazují a svou studenou povahou dají tělu zbytečně zabrat. Počkáme s nimi na pozdní jaro a léto, kdy toto ovoce přirozeně dozrává; potom přijde jejich čas, pokud je máme rády.

Z detoxikací ještě počkejme do jara. S ním přichází čas jater a ona se detoxikují v tomto období ráda. Tělo se pročistí po náročné zimě a připraví na nový cyklus.

Ale teď ještě ne. I když je počasí bláznivé, zůstaneme u skvělých čajů ze šípku, zázvoru, rakytníku, černého bezu, na noc třeba z meduňky pro dobrý spánek. Okořeníme je například skořicí. A můžeme si dopřát lžičku dobrého medu, který ale dáváme až do zchladlého nápoje, protože je to živá potravina a obsažené enzymy se v horkém nápoji zničí. Na takovém čaji si pochutnáme a udělá nám dobře.

I vodu pijeme ideálně horkou; pro koho je to těžké, může ochutit trochou citrónu nebo jablečného octa.

Tak krásný zbytek zimy!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“