Žiju s narcistou

Žiju s narcistou
Partnerská poradna on-line

Milá Péťo, zjistila jsem, že žiju s narcistou. Netušila jsem původně, co to slovo skutečně obnáší a že je to vlastně jistý druh poruchy osobnosti. Co jsem se dočetla, je v podstatě neléčitelná, takže docela ztrácím půdu pod nohama. Ty roky, kdy jsem se snažila za cenu ústupků a hledání chyb sama u sebe znovu a znovu od pádů na dno budovat náš vztah, byla úplně zbytečná energie. Nikdy pro něj nebudu dost dobrá, můj názor pro něj nikdy nebude mít váhu, nikdy jsem pro něj nebyla a nebudu parťák ani opora (natož on pro mě), a vždycky bude všechno jen moje vina (stejně jako doposud). Jenže to všechno jsem pochopila až teď po 17 letech eskapád. Je mi z toho zle, z jeho lží, manipulací, urážek a podrážení. Vím, že to je nemoc a nemůže za to. Ale ta jeho „neomylnost“, povýšenost, arogance, se kterou vše obrátí proti mě…… i když vím, že je nemocný, už to nedávám. Dá se s tím žít? Jak se s tím vyrovnat? A co mi narcista v životě zrcadlí? Setkala jste se s tím někdy? Díky neskonale za Vaše rady a názory, jsou pohlazením na duši. Děkuji a hodně štěstí.

Dagmar

Petra Jarošová odpovídá:

Dagmar, věřím, že je to těžké, ale nebyl to ztracený čas. Přestože on neměl žádný vědomý záměr, abyste byla šťastná, vy jste na sobě vědomě pracovala a mnoho se naučila. Zpracovala jste si spoustu blokád a sebepochybností, které vám zrcadlil.

Nyní je čas jít dál. Je důležité, abyste mu přes to všechno byla vděčná. Byl motorem vašeho rozvoje a zřejmě jste to právě takto potřebovala. Nyní jej můžete láskyplně nechat jít a vše, co jste se naučila, využít v novém vztahu. Nemáte zapotřebí nechávat si jakékoli křivdy, protože se nic neděje náhodou. Díky němu jste nyní jiná; jste silnější a naučila se nebrat věci osobně. Také jste se naučila neprojektovat vlastní problémy do druhých lidí a zpracovávat si je v sobě. To je velká věc.

Nyní to vše můžete krásně využít v novém vztahu.

Ať se vám daří!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“