Závislost či žárlivost

Závislost či žárlivost
Partnerská poradna on-line

Dobry den Peťi, cašto píšete, že máme najít vzorec, pojmenovat ho a začíť s ním pracovat. Jak byste pojmenovala nasledujíci mé pocity.
Jsem těhotná najednou pořáď koukám na mobil kdy se manžel ozve, kdyz se neozve není mi vůbec dobře, kdyz nedá najevo žárlivost také mě to mrzí, když chce nekam jít neni mi dobře. Je to žárlivost nebo závislost ? Když ten vzorec pojmenuji stačí když si budu představovat pořád dokola jak odchází bude to fungovat. Pokud je to zárlivost často píšete, že je to dlouhý proces… Vubec nemluví o ženách z práce ani o jiných ani si s nikým nepíše. Kdyby to byla žárlivost tak abych dostala podnety abych právě měla důvod žárlit? Spis zavislot ?

Julie

Petra Jarošová odpovídá:

Julie, je to obojí, ale ani jedno není tím vzorcem, o kterém zde píšeme.

Závislost je „jednoduchá emoce“. Vzniká proto, že neumíme prožít, že vše, co nás na druhých přitahuje a fascinuje, je obraz nás samých. Jakmile to takto dokážeme prožívat, nemáme už takovou potřebu vlastnit zrcadlo, když jsme tím, kdo před ním stojí. Žárlivost na závislost navazuje, je složená z více emocí. Kromě závislosti a touhy se přidává také hněv a nízké sebevědomí jako varianta pýchy. Proto je těžké s ní pracovat; je to takový zauzlenec.

Vzorec je soubor myšlenek a přesvědčení, který tuto emoci tvoří. My jim věříme, i když nejsou pravdivé. Například si myslíte, že jiného muže už nepotkáte. Že tento je jediný, se kterým můžete být šťastná Jako emoce se na takovou myšlenku naváže třeba úzkost a objeví se závislost. Když si pomyslíte, že žena, na kterou se manžel dívá, je krásnější a mladší a vy se s ní nemůžete měřit, logicky se přidá závist či žárlivost.

Proto je třeba znát myšlenky, které emoce tvoří a jimž věříme. A pracovat s nimi. Emoce se potom rozpustí samy od sebe.

Mějte se moc hezky!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“