Začíná se mi rozpadat manželství

Začíná se mi rozpadat manželství
Partnerská poradna on-line

Dobrý den Petro,začíná se mi rozpadat manželství a já nevím co s tím.Pracují v nemocnici na směny jako sestra.Jsem neustále v práci a už nemůžu.Sousedi mi řekli,že když odjedu na noční,můj manžel za chvíli po mně odjíždí také.Máme malého syna,takže ho zřejmě uspí a jede trajdat.Ráno se ptám jak se vypsali a manžel odpoví,že dobře.Poslední dobou se mi odcizil,myslím,že někoho má a ani se nedivím,vždyť se skoro nevídáme.Chtěla bych to nějak řešit,jenomže na to bych si musela vzít dovolenou,kterou mi nechtějí dát.Také uvažuji o změně povolání.Jinak nevím.Hanka.

Hanka

Petra Jarošová odpovídá:

Hanko, máte plné právo dělat práci, která vás bude těšit. Ale noční směny nejsou příčinu potíží ve vztahu. Je to něco hlubšího. Možná pocit vašeho manžela, že se mu dost nevěnujete, když jste doma, zatímco jinde dostává tolik pozornosti a lásky, kolik potřebuje.

Víte, práce v noci je pro tělo nepřirozená a pro některé ženy dlouhodobě fyzicky škodlivá. Možná patříte mezi ně a potom by se vyplatilo najít si pracoviště, kde v noci pracovat nebudete i za cenu, že dostanete méně peněz. Ale nemusí to stačit k vyřešení potíží ve vztahu.

Podívejte se, jak vaše manželství funguje. Nakolik jste skutečně partnery jako muž a žena. Kolik mezi vámi je, bylo blízkosti, doteků a něhy během dne, v každodenních situacích. Jakmile toto vymizí, vztah skončí. Jistě jste unavená, ale toto nic nestojí, ani to není namáhavé. Je to jen o návyku dávat lásku a její projevy našim blízkým. Když to neuděláte vy, udělá to jiná…

Zkuste si s manželem sednout a zjistit, co se děje a co mu chybí. Bez dramat a výčitek. Kdyby mu nechybělo, neodcházel by. Zjistěte, jestli jde něco změnit, aby byl spokojený. Vyslechněte jej a neútočte, nedělejte ze sebe oběť. A bude-li prostor, hledejte řešení. Možná je on v tu chvíli neuvidí, ale i tak se vyplatí začít měnit to, co můžete změnit u sebe k lepšímu. A dejte mu čas. Jestli je vztah čerstvý, jsou tam hormony a dočasně bude zamilovaný. Nějaký čas to potrvá, ale hormony pominou a většinou, když se mezitím věci doma opraví, se muž zase vrátí. Dejte prostor jemu i sobě a hlavně si odpočněte, ať máte sílu pečovat doma o muže.

Když vám nedají dovolenou, můžete odejít někam, kde se k vám budou chovat s úctou. A než si práci najdete, můžete si krásně odpočinout, dát se dohromady a ukázat manželovi, jaký poklad doma má.

Hodně štěstí!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“