Začala jsem chodit s mužem

Začala jsem chodit s mužem
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, Petro,

začala jsem chodit s mužem. Jeho velká racionalita ve všech oblastech života mi přišla zvláštní, ale brala jsem to jako znak jeho osobnosti. Nyní jsem se ale dozvěděla, že nedokáže prožívat city. Nikdy nebyl zamilovaný (má za sebou asi 4 dlouhodobé vztahy). Nikdy se necítil šťastný, JEDNOU v životě byl nešťastný.
Velmi často mluví jen o sobě, vše posuzuje jen ze svého hlediska, jako by nevnímal, že druzí lidé jsou jiní a mají věci v životě jinak. Emoce druhých lidí vnímá velmi chladně a racionálně.
Ve Vaší poradně pořád opakujete, že žena je zdrojem lásky. Také to tak vnímám a prožívám. Nicméně i žena chce mít pro šťastný vztah naplněny své citové a emoční potřeby. Přijde mi, že tento muž jede podle naučených vzorců (někdo mu někdy v určitých situacích vysvětlil, jak to chodí, on si to zapamatoval a podle toho scénáře postupuje. Ovšem bez prožitku).
Otázka pro Váš moudrý vhled do situací: lze mít s tímto mužem šťastný a láskyplný vztah?

Děkuji za Vaše slova.

Markéta

Petra Jarošová odpovídá:

Markéto, je to možné, ale také to je hodně od kopce. Neboli stále a stále budete muset investovat lásku, i když bude bez odezvy. S vědomím, že jeho emoční projevy jsou o několik řádů jinde než projevy běžných lidí a že i když se bude zlepšovat, bude to o několik řádů pomaleji.

Můžeme to přirovnat k postiženému dítěti. Už předem neočekáváte, že bude stejné jako jiné děti a radujete se z každého drobného úspěchu. Takový vztah je velmi o vašem sebevědomí a rozvoji. Jestli je toto něco, čemu se chcete věnovat, bude to skvělá příležitost. Jestli si chcete užívat vztah, bylo by dobré hledat jinde.

Pozorujte svou mysl. Jakmile budete zažívat méně radosti a víc smutku, je čas jít. Do té doby se můžete něco naučit a vždycky se vám to bude hodit.

Mějte se moc hezky!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“