Vstoupila jsem do vztahu

Vstoupila jsem do vztahu
Partnerská poradna on-line

Milá Peti, vstoupila jsem do vztahu, kde od začátku byla vášeň, přitažlivost, tajná úroveň. Byla jsem vděčná za něho, brala ho jako dárek po nevydařených láskách. Je to skoro rok a tak půl spolu žijeme. Teď je všechno jinak, hodně se hádáme, téměř denně. On ke mně ztratil úctu, respekt.Je kritický a vyčítá, hledá chyby, uráží se, vybuchuje, vzteká… Často mi říká, že se k sobě nehodíme, že se vedle sebe trápíme, že já podělala to a ono (reálně nic) a sebe a své názory bere za nejlepší a reálné. Přes jeho pravdu není a za mnou nestojí. Stěžuje si, že se na něj nesměju a jsem jen naštvaná, že nemám chuť zvelebovat byt (jen uklidím), ale nejde mi se na něj smát, nemám chuť cokoliv dělat víc pro byt (ten domov), když mi nedává k tomu podmínky ani to neocení. Po těch rozhovorech „je to s tebou na ho…“ jsem ublížená, že se mi nechce nic a to jsem toho dělala pro vztah tolik…on se cítí taky ublížený a kope kolem sebe. Vím, že to spěje ke konci, vím že mám odejít, ale je mi to tak líto. Dávám si na čas a doufám v obrat. Jsem bez energie a odpočívám v práci, když spolu nejsme. Přitom si vzájemně uvnitř chybíme.

R.

Petra Jarošová odpovídá:

Milá R., když se věci dějí takto, znamená to potom, že jste se zatím nenaučila lekci, kterou váš vztah přináší. Lekci o emočních vzorcích, které jsou vaše i jeho zároveň. Ale vzhledem k tomu, že muži nemají kapacitu s emocemi pracovat, vztah se může vyléčit jen tehdy, kdys se vyléčíte vy sama.

On je zrcadlem vašich starých křivd spojených s návykem, že se necítíte oceněná. Očekáváte to od partnera proto, že své kvality nejste schopná vidět sama. Jenže on to následkem toho neudělá, vy si to zkusíte vynutit a už jste v bludném kruhu. Není vaší vinou, že tomu tak je, ale na vině není ani váš partner. Jen si navzájem ukazujete, že potřebujete dostat lásku v podobě ocenění. Chcete ji od toho druhého, ale nedokážete ji dát.

Vše, co se týká lásky, je ženská doména. Neboli je to na vás. Od něj čekáte něco, co máte změnit vy sama na sobě. Změnit se z té, která lásku potřebuje, na ženu, která ji dává bez podmínek. To není snadné, ale mnoho žen ukazuje, že to jde. Protože jakmile projdete touto proměnou, bude vám ji partner zrcadlit, neboli to bude vypadat tak, že vám dá úplně vše, po čem toužíte. Ale začít musíte vy.

Samozřejmě můžete odejít. Jenže on je archetypem mužů, kteří vás kdy přitahovali a se kterými to dopadlo podobně. Protože potom další variantou je muž – kamarád jako následek neschopnosti zpracovat si vzorce s mužem – partnerem. A o tom tady píšeme dokola už několik let.

Mějte se moc hezky!

 

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“