Ukončení vztahu

Ukončení vztahu
Partnerská poradna on-line

Dobrý večer, nevím si rady s ukončením dlouholetého vztahu. Jsem s manželem přes 20 let, chci od něho odejít a rozvést se. Chemie mezi námi už skoro 4 roky nefunguje.
Hledala jsem si byt a vždy jsem v momentě, když se mělo vše rozseknout a začít balit jsem zbaběle vycouvala, stěhování zrušila a s manželem jsem zůstala dál. Zpětně vidím, že jsem se nezachovala správně a zároveň mě mrzí,že jsem vnitřně tak slabá a nedokážu si pevně stát za svým rozhodnutím. Najednou mě přepadnul strach abych všechno finančně zvládla. Da se s tím ještě v 50 letech pracovat? Když pozoruji kolegyně jak dokáží jít za svým cílem, nebojí se a přitom jsou třebas o dvacet let mladší docela se za svou zbabělou povahu stydím. Děkuji za Váš čas, Vaja

Vaja

Petra Jarošová odpovídá:

Vajo, to je úplně pochopitelné. A je to tak, že když ponesete náklady sama, vše bude náročnější. Není moudré odejít a nemít rozmyšleno, jak zajistíte všechny finanční závazky, opravdu si potřebujete vše spočítat. Také je logické, že si musíme snížit navyklý standard, bydlet v daleko menším bytě, omezit výdaje. A odměnou je svoboda, která s sebou ale nese odpovědnost za sebe samu.

Netlačte na sebe. Jestli to chcete udělat, začněte si třeba šetřit peníze, abyste měla nějakou jistotu do začátků. Můžete začít zjišťovat, jak je to s cenou nájmů, nebo zda někde jinde byste nenašla příznivější cenu. Promyslet si práci, kterou máte, zda je dlouhodobě udržitelná, nebo je zde riziko, že o ni přijdete. Je dobré vyloučit maximum rizik; i díky tomu se mysl hodně uvolní.

A hlavní je, abyste přála manželovi vše dobré a neodcházela s pocitem křivdy nebo neuspokojení. Protože i toto by byly překážky na vaší cestě za novým životem. Jestli váš manžel cítí totéž, možná bude rád, když se dohodnete po dobrém a vyjdete si vzájemně vstříc. Dokud by byl váš odchod spíš útěkem, nejspíš byste to nezvládla. Čím víc si toho zpracujete nyní, tím lepší bude vaše budoucnost.

Držím vám palce!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“