Táta si našel starší paní

Táta si našel starší paní
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,

zaujal mě dopis Anči a Vaše odpověď ohledně původu. Mám obdobnou otázku, jen je otočená. Naše rodina má celá vysokou školu, ale nikdy to neřešili jako něco „lepšího“. Pak se naši rozvedli (bylo nám okolo deseti) a táta si našel starší paní prodavačku, která moc nechtěla pracovat a pohrdá vzděláním. My to jako holky neřešily a braly jakože budeme mít kámošku a spojenkyni.

Jenže ouha, paní měla svoje děti a nás brala jako hrozbu, ať jsme se snažily jakkoliv (bavily se s ní, uklízely jim, když jsme byly na návštěvě, dávaly dárky). Dokud nebyli s tátou svoji, aspoň nás pozdravila, ale jakmile se vzali, tak nám začal teror. Táta si ji chtěl udržet, takže paní nepracuje a od začátku šly peníze do ní a jejích dětí a žili/žijí si velmi dobře. (Naše mami se ním místo toho léta soudila o alimenty na nás) Přesto si o nás začala vymýšlet absurdní lži. I tak jsme se k ní chovaly stále hezky podle tátova, že to musíme vydržet, neb ona se nás bojí a když vytrváme, tak nás bude mít ráda. Dokonce jsem je oba pozvala na svou svatbu, kde se oba chovali tak, že mě okolí litovalo.

Macecha tak za 20 let rozdělila rodinu, která ji chtěla přijmout, a nám do teď říkají, že je to protože jsme se „nesnažily“. Tomu už dávno nevěřím, ale říkám si kde je vzorec, o kterých mluvíte. Je vůbec můj?

Alexa

Petra Jarošová odpovídá:

Alexo, vnější okolnosti k rozpoznání vzorce nestačí. Potřebujete si uvědomit, jaké myšlenky, emoce a pocity se vám objeví, když myslíte na to, jak jste se snažila a k ničemu to nebylo.

Když jediná emoce, která se vám objeví, je soucit, není to vaše; jen té paní.

Když se objeví něco omezujícího, právě ony myšlenky jsou oním vzorcem, se kterým by stálo za to pracovat.

Někdy i nepřirozená ochota přijímat příkoří je ve skutečnosti stejným vzorcem, jen v opačném znaménku. Potom by to znamenalo, že ve vás zůstaly pocity viny spojené s nevědomou vzpomínkou na rozdělení rodiny. Ony potom přitáhnou tuto zkušenost.

Hlavně že už to máte za sebou…

Mějte se moc hezky!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“