Snažím se na sobě pracovat

Partnerská poradna on-line

Milá Peti, děkuji Ti moc za Tvé rady, psala jsem Ti už dotaz Chybí intimita. Snažím se na sobě pracovat a zatím vše probíhá harmonicky a víceméně se mi skoro pořád daří být šťastná. Občas ale narážím na přítelovu neschopnost dodržet, co řekne. V podstatných věcech je na něj spoleh, ale ve věcech podle něj nepodstatných ne. Např. řekne, že si pak ještě v noci zavoláme, já čekám a on usne. Ve mně se objeví (naštěstí jen slabá) obava, jestli mu na mě dostatečně záleží. Jak s tímto pracovat? Jinak z něj ale lásku cítím a vím, že je zamilovaný a chce se mnou být. Problém je i s otcem mého dítěte, se kterým doposud bydlím (společný dům), ale vztah jsem už ukončila. On se s tím nechce smířit, je uražený, ublížený, dělá naschvály. Je mi ho líto, posílám mu lásku, nechci, aby byl kvůli mě smutný. Co s tím? Byli jsme spolu dlouho, rozvedl se kvůli mě, bylo mu už 60, asi má strach být sám. On nemá vůbec myšlenky na to hledat si jinou ženu, sex ho už dlouho nezajímá. Nechce se ale smířit s tím, že mám já jiného, hlavně mu vadí, že bych měla sex s někým. I když ví, že ho mám pořád ráda a kdykoli s čímkoli pomůžu a postarám se. Nový přítel už funguje v rozšířené rodině se svými bývalými a dětmi a já bych tak také ráda fungovala, ale můj bývalý nevypadá, že by to dával. Poradíte? děkuji moc

Karla

Petra Jarošová odpovídá:

Karlo, jakékoli omezující myšlenky si stačí uvědomit a nechat jít. Stále dokola, dokud neucítíte, je již nemají žádnou sílu, neboli že nevadí, když se objeví, protože už jim nevěříte, nenásledujete je, neidentifikujete se s nimi. Není třeba se jich bát, jsou to jen myšlenky. Vy sama rozhodujete, zda jsou nebo nejsou důležité. Jakmile jsou ve vědomí – jste si jich vědoma – a necháte je jít, po čase pomine jejich přesvědčivost.

Víte, nemůžeme zajistit, že budou všichni na světě šťastni, i když bychom si to přály. Každý se rozhoduje sám. Čím je člověk starší, tím více je pod vlivem svých mentálních návyků a tím hůř je mění. Dejte bývalému partnerovi čas a buďte trpělivá a láskyplná, ať se bude chovat jakkoli. Stejně nic jiného nemůžete udělat. U mužů je toto často na několik let a mnohdy je východiskem jen nová žena, které se mohou otevřít.

Moc vám držím palce!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“