Sklony vidět vše černě

Sklony vidět vše černě
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,

děkuji za Vaši krásnou poradnu a čas, který ji věnujete. Ráda bych znala Váš názor na mou myšlenku.

Mám kolem sebe spoustu lidí, ať už v rodině nebo mezi přáteli, u kterých vidím velký osobnostní potenciál, ale dotyční mají bohužel sklony všechno kolem sebe vidět černě. Například kamarádka, která je mladá, hezká, inteligentní, ale úplně znuděná životem. Nebo bývalý partner, který má ty nejlepší předpoklady být dobrým manželem a otcem, ale stále se blokuje nezpracovaným traumatem z minulosti a odmítá opustit svou pozici „oběti“. Přijde mi to líto, protože se jedná o mladé lidi, kteří mají celý život před sebou a můžou vykonat hodně dobrého.

Nechci nikoho poučovat o tom, jak má žít. Ani můj život není dokonalý a rozhodně je stále na čem pracovat, ale už dávno jsem se naučila, že než se stále zaměřovat na to špatné a myslet si, že za plotem je vždy tráva zelenější, je lepší rozvíjet to co nám bylo dáno, pracovat na tom co můžeme změnit a smířit se s tím co změnit nemůžeme, protože ne každý vždy může mít všechno. Na světě je přeci tolik krásných věcí, kvůli kterým se můžeme radovat, a co můžeme dělat, zvlášť v dnešní době neomezených možností, které naši předchůdci rozhodně neměli.

Jak můžu pomoci a co mi jejich přítomnost v mém životě má ukázat?

Děkuji :)

Klára

Petra Jarošová odpovídá:

Kláro, máte úplnou pravdu. Pesimistický nebo nihilistický pohled na život není užitečný vůbec nikomu. Čím jsme radostnější, tím větší pravděpodobnost je, že i náš život bude takový. Protože co vyzařujeme, přitahujeme a tvoříme.

Nejsem si jistá, že pro ty lidi můžete udělat mnoho, dokud se sami nebudou chtít změnit. Zatím můžete působit jako dobrý příklad, ale připravte se, že někdy můžete v lidech probouzet i hněv a závist, protože budou mít dojem, že se nějakou náhodou máte lépe než oni a že je to nespravedlivé. Nenechte se tím zaskočit, vždycky budou a bude jich dost. Ale současně budete přitahovat víc a víc optimistů, se kterými bude legrace a ti nebudou ztrácet tvář ani v obtížných situacích. To jsou ti nejlepší přátelé.

Ať se vám vše daří!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“