Jak se vyrovnat s rozchodem

Jak se vyrovnat s rozchodem
Partnerská poradna on-line

Ahoj Péťo,

prosím poraď, jak se vyrovnat s rozchodem, aby to zanechalo co nejméně škod a uchovalo se to hezké, co jsme ve vztahu prožili. Delší dobu jsme se rozcházeli, protože jsem necítila, že bych s tímto partnerem měla zůstat do konce života, něco mi tam intuitivně nesedlo, ale jinak jsme si rozuměli, byl mi oporou a na intimní úrovni to fungovalo taky. Domluvili jsme se, že spolu ještě strávíme konec roku, ale on ze dne na den změnil názor a našel si novou slečnu. Já bych si teď přála, abych mu mohla přát vše nejlepší, aby byl šťastný a být vděčná za všechno, čím mě obohatil, místo toho zuřím, že mě najednou takhle bezohledně vyšachoval z plánů, žárlím a jsem naštvaná, že nás hodil takhle rychle za hlavu. Tenhle program už ale dál jet nechci, byl to roky skvělý chlap, co se o mě staral, tak bych chtěla, aby by byl dál spokojený i beze mě. Jak si uchovat laskavost a dobrá přání i v těchto situacích? Moc ti děkuju

Bea

Petra Jarošová odpovídá:

Beo, to je moc hezké. Vaše přání se splní, jen buďte trpělivá.

Víte, mysl funguje tak, že v určitých situacích se vyplavují staré návyky; způsob, jak jsme je my a naši předkové prožívali v minulosti. Vaše záchvaty vzteku jsou jen očistou systému od těchto návyků. Neboli není chybou, že se to děje. Důležité je vnímat je, jakoby vás navždy opouštěly a radovat se z toho.

Je to náročné v tom, že skoro nikdo okolo nás to takto neprožívá, neboli vás mnoho blízkých kamarádek bude navádět, že je v pořádku se na něj zlobit a přát mu něco zlého. Ale jejich návod nevede ke štěstí, zatímco vaše přání, aby byl šťastný, je to nejlepší, co můžete udělat pro sebe i váš budoucí vztah.

Kdykoli se objeví negativní emoce, prohlédněte si je, s jakými myšlenkami a pocity jsou spojeny. A poté si představujte, jak již nejsou nadále potřebné ve vašem životě a láskyplně je propusťte. Nijak nebojujte ani je nepotlačujte. Jsou to jen myšlenky, nic víc. Postupně budou slábnout, až jednou nepřijdou vůbec.

A místo nich si pokaždé představte, že se vašemu bývalému partnerovi plní vše, co by si přál a že se z toho radujete. Tak zůstane vše dobré, co jste se spolu naučili, součástí vaší zkušenosti a budete moct svobodně pokročit dál. Aby ten, který přijde, měl všechny kvality toho minulého a navíc, co vám u něj chybělo.

Držím vám palce!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“