Přítel je umělec

Přítel je umělec
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, Petro,

Kde je ta hranice mezi dáváním svobody a bezpodmínečné lásky a tím, kdy člověk začne tahat za kratší provaz?

Po 9 měsících mám najednou pocit, že jsem to spíše já, kdo dává. Přítel je svobodný bohém, umělec, ukázal mi spoustu mých blokád a nejistot a úzkostí a jsem mu za vše vděčná. Miluji ho se vším všudy, jen si začínám uvědomovat, že bych si přála vztah, kde mám pocit jistoty, bezpečí, podpory a klidu. (I když sama také nejsem domácí puťka). Je normální toto si přát, nebo už to zase ubírá svobodu druhému? S přítelem je to spíše jako na houpačce. Snažím se být klidná, i když vnitřně to není až tak jednoduché. Když jsme se potkali, mysleli jsme si, že spolu zůstaneme navždy, já po dlouhé době potkala někoho, koho opravdu miluji. Teď je mi smutno z toho, že je i varianta, že to tak nedopadne, i když bych si to přála.

Často píšete, že muž se vedle ženy musí cítit jako muž. Já dělám vše proto, aby to tak bylo. Přítel je na volné noze a je věčně bez peněz, často platím já. Když peníze jsou, vše platí on. Nechci ho ponižovat tím, že věci platím já. Ale když ono u něj někdy není doslova ani na chleba (nebo pivo…)… Poradila byste mi prosím, jak i s tímto naložit?

Moc za vše děkuji.

Petra

Petra Jarošová odpovídá:

Petro, s umělcem vás bezpečí a klid nečeká. Ne s tímto typem bohéma.

On má svůj hlavní vztah s uměním, ne s vámi. A vždycky to tak bude. Proto je vztah vzrušující a zajímavý, protože vám neposkytuje žádné jistoty. Když máme v podvědomí návyk cítit se ne dost milovaná, potom se může projevit i jako pocit fyzické přitažlivosti. Přesně to ženy mate. Cítí velké vzrušení a zájem, ale ve skutečnosti je to jen probuzený vzorec, který tím dává najevo, že má být vyřešen.

Neznamená to nutně, že spolu nemáte být. Ale on se nejspíš nezmění. Bude to s ním vždy nahoru dolů, žádná materiální jistota, protože pro něj není důležitou hodnotou. Ani se o vás či děti postarat. Chce žít svým uměním… Buď jej takového přijmete a naučíte se být šťastná i tak, nebo si potřebujete najít muže, který bude mít jako hlavní emoční hodnotu vás. Tento to není a nebude. To už by se choval jinak.

Není to v rozporu s bezpodmínečnou láskou. Ve vztahu má být rovnováha. Vy dáváte lásku a on třeba bezpečí. Jenže vy dáváte obojí a to je nevyvážené, jak sama cítíte. Proto nejste spokojená.

Mějte se moc hezky!

Petro, Děkuji moc za vaši odpověď přítel je umělec.

Jak se mám chovat a vnitřně nastavit, když mám pocit, že ho ztrácím?

Ještě jednou děkuji,

Petra

 

Ztrácíte. Protože vy čekáte, že vám dá štěstí on, zatímco on je hledá a nachází v tvorbě. Na této úrovni se cítí bohatší než vy a vy následně cítíte nejistotu. Když budete hledat cestu, jak jej udržet, ztratíte jej zcela jistě. Jeho zajímá vnitřně svobodná žena. Setkání s ním vám ukazuje, že takovou ženu máte objevit v sobě. Najít své vlastní vnitřní bohatství, které nezávisí na muži vně. Oč víc to takto budete zažívat, o to láskyplnější a také láskyhodnější pro něj či jakéhokoli jiného muže budete. Nepotřebujete se přiživovat na jeho svobodě a inspiraci, ale máte najít své vlastní, které budete zářit do světa. Potom se vám splní všechna přání.

Přeji vám hodně štěstí!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“