Pocit, že nestíhám

Pocit, že nestíhám
Partnerská poradna on-line

Dobrý den Petro,

budu moc ráda, když mi poradíte. Mám neustálý pocit, že nic nestíhám. Snažím se toho hodně dělat – pracovat, mít udržovanou domácnost, cvičit, věnovat se svým zájmům, rodině, přátelům … baví mě být vytížená a mít dobrý pocit z práce, kterou jsem odvedla. Často se ale stresuji, protože mi připadá, že čím víc toho udělám, tím víc se toho na mě valí. Odškrtnu jednu věc ze seznamu a další tři tam přibudou. Připadám si jak křeček v kolečku, přestávám si věci užívat. Poradila byste mi, s jakým návykem v sobě pracovat? Děkuji za odpověď.

Klára.

Petra Jarošová odpovídá:

Kláro je to návyk nebýt v přítomnosti. Když je mysl neustále u budoucích úkolů, které ještě neudělala, bude to probíhat přesně, jak to prožíváte.

Dá vám to trochu práce změnit. Cokoli děláte, soustřeďte se právě na to, jakoby nic jiného neexistovalo. Soustřeďte se na radost, která se vyplavuje z činnosti, které se právě věnujete. Uvědomujte si, jak je obohacující a zajímavá, nebo třeba užitečná. Radujte se, jak přinese někomu prospěch nebo potěšení.

A teprve potom se otevřete té další. Neexistuje budoucnost, jen tento okamžik. Mysl, která v něm spočívá, je přirozeně radostná. Mysl spočívající v minulosti nebo budoucnosti je vždy ve stresu či jiné omezující emoci.

Ať se vám daří!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“