S partnerem jsme se rozešli

S partnerem jsme se rozešli
Partnerská poradna on-line

Milá Péťo, nerozumím svým pocitům. S partnerem jsme se rozešli a já to poprvé zažívám úplně jinak. Dříve mě rozchody ponořovaly do depresí, ten předchozí do vážných. Na půl roku jsem byla úplně vyřazená z normálního fungování. Musela jsem sebrat hodně síly, odvahy a chuti k tomu na sobě pracovat, mluvit se sebou, dostávat se mentálně do úplně jiné vlny. A teď, snažím se nepadnout a dělám pro to všechno. Tomu co je ve mě nerozumím. Uvědomila jsem si, že expartnera miluji a i když nejsme spolu, necítím paniku nebo chybějící „drogu“. Samozřejmě mi chybí, hodně, chci být s ním víc než cokoliv jiného na světě, ale cítím takový jakoby klid. A lásku. Občas k němu v myšlenkách mluvím. Je to i poprvé, co nemám chuť někam odjet, utéct, ale tak nějak jsem tam kde jsem a myslím, že je to správně. Navíc mu chci být poblíž. Teď nejsme v kontaktu, samozřejmě bych chtěla, ale nevím ani jak by to mělo probíhat. Co bych mu říkala… Některé večery sice probrečím, ale i to je jiné. Ten pláč je takový čistý. Žádná fyzická bolest nebo pocit dušení. Čeho se obávám, je strach. Věřím, že bychom nemuseli být ještě ztraceným párem, ale zároveň nevím co dál, co pro to udělat, co nedělat, a strach se mi pořád vtírá do mysli, že to nevyjde. A že budu tou vírou zklamaná. Možná to chci až moc?

Johanka

Petra Jarošová odpovídá:

Johanko, někdy tou lekcí, kterou se učíme, jsou rozchody. Neboli zůstat v klidu i poté, co odešel člověk, na němž nám záleželo. Přát mu vše dobré a současně se nehroutit.

Po depresích jste víc v pohodě, takže jste se už určitě hodně naučila. A teď pokračujete dál. Nemá význam se k čemukoli v budoucnosti upínat. Můžete mu posílat lásku a přát, aby byl šťastný. Nelze vstupovat do svobod druhých lidí; každý může milovat, koho chce.

V určitém okamžiku máme lekci rozchodů zvládnutou, neboli není třeba se s takovými situacemi dále setkávat. A potom přijdou jiné. Celý život se něco učíme.

Ať se vám vše daří!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“