S partnerem jsme se rozešli

S partnerem jsme se rozešli
Partnerská poradna on-line

Milá Peti, jste takový anděl v těžkých časech. Asi nejběžnější téma tady – rozchod. S partnerem jsme se rozešli po roce intenziního vztahu, ale byl velmi náročný. Milovali jsme se, moc. V posteli to fungovalo úplně od začátku, tam nikdy problém nebyl. Ale vztah byl smutný, jakobychom si neuměli dávat co chceme. Vize byly stejné, ale přesto jsme vedle sebe chřadli, nerozvíjeli se, nemotivovali se… ke konci to přešlo už ve vzájemné obviňování a trápení. Vytratil se respekt, vzájemná úcta, byla čím dál větší oboustranná žárlivost. Protože spolu stále dočasně žijeme, emočně to zvládnout není jednoduché. Umíme se hodně pohádat a křičet na sebe, vzápětí se objímáme a líbáme… jsme vyčerpaní. Já poslouchám víc srdce, ex rozum. Rádi se máme, ale prý je tam toho už tolik, že chce od toho utéct. Já se trápím, s ním i bez něj a přece jen chci abychom se rozešli, změnili se, vyléčili a mohli si to nabídnout. Ztratit definitivně ho nechci, i když vím, že s jiným by to mohlo být vše jednodušší. Jde vůbec návrat po čase po rozchodu, když už je tam takové bolesti? Jak si správně přát změnu co vyléčí a přitahuje partnery k nám?

Bára

Petra Jarošová odpovídá:

Báro, je spousta důvodů, proč se mysl občas cítí chudá. A potom je pro ni těžké si představit, že by měla naplňovat potřeby druhých a daleko víc potřebuje sama.

Nejspíš bychom nalezli u vás obou vzpomínky na dětství, kdy jste se necítili dost dobří, dost oceňovaní a milovaní. Máte mnoho společného, ale zatím na sobě vidíte hlavně blokády, které jsou příčinou hádek. A ani jeden nedokážete přijmout, že jste si jen vzájemným zrcadlem vnitřní bolesti a smutku.

Vám je tento muž archetypem svazků z minulosti, kdy jste cítila přitažlivost, které ale ve vás současně spouštěly silné očistné procesy spojené s vnitřní nejistotou; stejně, jako nyní. Vy je neumíte pojmenovat a projektujete nechtěně do partnera, který je pouhým jejich obrazem. Očekáváte od něj, že vám dá jistotu a pocit milovanosti, které máte nalézt sama v sobě.

Máte v sobě moc tento vztah vyléčit. Nejde o to, zda spolu budete nebo ne. Vy skrze tohoto muže můžete vyléčit všechny vztahy z minulosti tohoto druhu; takto zbytečně dramatické, bez vzájemného pochopení. Představujte si, jak z vašeho srdce k němu teče láska; stále a stále. Jakmile mu budete vděčná za vše negativní, co vám ukazuje – protože vám ukazuje vás samotnou – v určitém okamžiku přijmete současně jej i sebe. Už se nebudete cítit jako oběť a jeho nebudete vinit z vlastních problémů. Z tohoto pohledu je on pro vás a váš proces očištění minulosti velmi důležitý. Potřebujete jej, abyste se mohla již vysvobodit.

Držím vám palce!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“