Pár měsíců se potkávám s mužem

Pár měsíců se potkávám s mužem
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,

děkuji za Vaši poradnu a prosím o Váš názor: pár měsíců se potkávám (vztah na dálku) s mužem, který se teď, zpočátku to nedělal, začíná urážet. Nevinná věta, ani nijak osobní, ho přivede k tomu, že se urazí. Je to chvílemi až legrační, u muže ve středním věku nečekané. Připadá mi jako malý chlapeček.
Nějak nevím, jak v těch chvílích reagovat a co dělat, takhle se nechovají ani moje malé děti, ani nikdo v okolí. Chovám se k němu hezky, vlídně, myslím, že empatická jsem dost a rozhodně mu neříkám věci, které by se ho vnitřně dotýkaly. Přesto se tak děje, když pak začne mluvit, přicházejí výčitky. Nejsem si vědoma ničeho, čím bych mu vědomě ubližovala nebo se ho dotýkala. Na to, jak se vídáme málo, se snažím, abychom to měli pěkné, byla pohoda a legrace …
Té urážlivosti vážně nerozumím, prosím mohla byste mi vysvětlit, co to znamená?

Moc Vám děkuji a přeji krásný den.

Marie

Petra Jarošová odpovídá:

Marie, pryč od něj. Opravdu je proti vám chlapeček.

Víte, lidé, když cítí, že tahají za kratší konec provazu, často nevědomky začnou používat různé strategie, aby vzbudili dojem síly, nebo aby naopak v někom vzbudili lítost. Vy jste silná a vyrovnaná žena a jeho to zneklidňuje, protože cítí, že na vás nemá. Proto se chová, jak popisujete.

Nedá se mu to vysvětlit; on si nemůže pomoct. Potřebovat by dospět, ale k tomu jsou třeba výzvy a těžké situace, do kterých by vědomě vstupoval a učil se z nich. On se místo toho uráží. Zasloužíte si  někoho lepšího, kdo ocení vaši vyrovnanost a pohodu. Klidně jej zkuste ještě nějaký čas vychovávat, ale asi vás to přestane bavit.

Mějte se moc hezky!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“