Opustila jsem dětský domov

Opustila jsem dětský domov
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,nedávno jsem opustila dětský domov.Připadám si tak sama.Připadá mi,že toho moc neumím.Moje kolegyně v práci jsou tak praktické,se vším si vědí rady.Všechny mají své rodiny,já o té své nic nevím.Opustili mě,nyní mě opouštějí i partneři.Je to tím,že se na ně moc upínám?Připadá mi,že mě nic hezkého v životě nečeká.Lída.

Lída

Petra Jarošová odpovídá:

Lído, upřímně vám věřím, že je to těžké. Přestože žijeme v době, kdy ani opuštěné děti neumírají hladem a dostanou pomoc od státu, sebelepší dětský domov rodinu nahradit nemůže. Ani spoustu zkušeností praktických i emočních, které díky ní člověk získá.

Současně je to tak, že spousta rodin a rodičů zdaleka nefunguje, jak by měla. Rodiče se hádají, rozvádějí, odcházejí od dětí. Není to tak ideální, jak se zdá. Potom sice děti mají rodinu, ale také nemají šanci se naučit, jak vypadá láska rodičů, jak vypadá skutečné partnerství a místo toho znají hádky a hněv.

O svém životě rozhodujete sama. Není žádný osud ani někdo trestající nahoře, kdo by rozhodl, že zrovna vy se budete mít špatně. I když máte těžký začátek, vůbec to neznamená, že nemůžete žít bohatý a smysluplný život.

Možná by vám pomohla nějaká komunita, která by vám sloužila jako rodina. Poohlédněte se po nějaké ve své blízkosti. Často jsou lidé, se kterými naleznete společné hodnoty, stejně blízcí jako příbuzní. Jestli něco v životě opravdu pomáhá, potom je to tento druh blízkosti, který se objeví tím, že děláte něco dobrého pro druhé. Znáte problematiku dětských domovů i potřeby dětí v nich. Mohl by to být směr, který dá vašemu životu smysl a najdete díky němu sílu i mnoho blízkých lidí. Bude to vaše rodina.

Tím, že se vám objeví radost z toho, že pomáháte druhým, současně poroste vědomí vlastních hodnot. Silná žena, kterou se stanete, potom  najde i dobrého partnera.

Je před vámi hodně práce. Když přijmete svůj dosavadní život jako nasměrování, kam jít a komu pomáhat, za nějaký čas budete mít krásnou vlastní rodinu a děti, kterým dáte domov. Neklesejte na mysli a zkuste si přát, ať se vám ukáže vaše cesta.

Moc vám přeji, ať se vše daří!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“