Okolí má potřebu mě poučovat

Okolí má potřebu mě poučovat
Partnerská poradna on-line

Milá Petro, děkuji za Vaši moudrou poradnu a věřím, že se mi dostane moudré rady i na můj problém :)

Štve mě, že má okolí neustále potřebu mě poučovat o tom, jak mám zacházet s penězi. Mám náročnou práci, které jsem leccos obětovala, a krom toho, že mě má práce baví, mi navíc i slušně vydělává. Když jsem byla mladší, neuměla jsem s penězi vůbec zacházet, co jsem vydělala, to jsem utratila, dnes už jsem trochu moudřejší, závazky platím včas, vím kde chci ušetřit a za co naopak nejsem lakomá si dopřát. Jsem požitkář, ráda utrácím za dobré jídlo,hezkou dovolenou, pěkné oblečení a občas si dopřeji dražší kabelku. Jsem svobodná, bez závazků, tak si to mohu dovolit. I když to ale nikomu pod nos necpu, má moje okolí (partner, kamarádky, rodina) tendence mi to neustále předhazovat jako něco špatného. Nechápu to, já přece také nikoho nepoučuji o tom, jak má nakládat s vlastními prostředky, i když mi některá finanční rozhodnutí ostatních nejsou blízká. Je to přece každého volba. Provinile si nepřipadám, na vše jsem si vydělala vlastními silami a nikomu nic neukradla, tak opravdu nechápu proč mají ostatní potřebu mě o tom poučovat, z jejich peněz si to přece neplatím.

Co mi to zrdcadlí? Předem děkuji za odpověď.

Aneta

Petra Jarošová odpovídá:

Aneto, částečně je za tím závist vašich blízkých a částečně lidská zkušenost, že je dobré mít nějakou rezervu. Ale to je na jejich straně.

Na vaší je právě to, že vám to vadí. Že vás ještě nepřijali jako dospělou, za sebe odpovědnou ženu. Zkuste si uvědomit, jak se cítíte, když to říkají, jaké se objevují fyzické pocity v těle, emoce a myšlenky. Ony jsou vašimi návyky a rodina za ně nemůže; jen je spouští. Běžte postupně do minulosti, kdy jste se cítila stejně a zjistěte, kdy to bylo poprvé. Tak uvidíte celý vzorec a budete jej moct nechat jít. Už jste dospělá a nemusíte to nikomu dokazovat. Jakmile si tím budete opravdu jistá, přestanou vám jejich slova vadit; pravděpodobně se také přestanou objevovat, nebo aspoň ne tak moc.

Mějte se moc hezky!

 

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“