Nedávno jsme se pohádali

Nedávno jsme se pohádali
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, Petro. S teď už bývalým přítelem jsme v rozchodovém procesu – stěhování, řešení a vysvětlování důvodů, rekapitulace vztahu. Nedávno jsme se hodně pohádali kvůli domněnkám. Na moji žádost si to přišel vysvětlit. Moc ráda jsem ho viděla, zároveň mě to moc bolelo. Že je tak blízko a zároveň daleko. Mluvili jsme, vše si vysvětlili. Já mu řekla, že nás definitivně neuzavírám, že je možnost začít znovu až se uzdravíme z hádek, křivd a vyčerpání z toho vztahu. On si nechce nic slibovat, ani plánovat a myslí si, že se už neshledáme. Odmítal všechny myšlenky s námi spojené. Ale, pomilovali jsme se. Tak to nějak vzniklo, hodně se přitahujeme, je to vždy vášnivé, krásné a plné lásky. Rozbrečela jsem se a řekla mu, že ho miluji. Když odcházel, ještě se vrátil mě obejmout. Nejradši bych ho nepustila. Jsem si vědoma svých chyb ve vztahu, kterými jsem přispěla ke krachu. Mrzí mě to a cítím, že jsem schopná vše napravit. Jen mít k tomu možnost. Kterou on nevidí, nechce. Celý vztah jsme si dokonale zrcadlili a byl smutný, náročný, vyčerpávající. Chci situaci změnit, pro nás otočit ve prospěch, i když vím, že to bude chtít čas. Může se vrátit?

Papája

Petra Jarošová odpovídá:

Papájo, může. Jenže to znamená, že se opravu změníte. Víte, emoční neshody ve vztahu jdou vždy na vrub ženy. To neznamená, že muž nedělá chyby. Jasně, že ano. Ale tak jako chlapečci se rodí ženám a ne mužům, stejně tak jejich emoce zrcadlí emoce jejich partnerek. Dokud vás cokoli bolí, je problém na vaší straně a cokoli vyčítat, vysvětlovat nemá význam. Muže to jen otráví a nic se nezmění. Dokud se nezmění žena sama.

Potom jsou dvě možnosti. Díky proměně  jejího vyzařování se změní partner sám od sebe, protože automaticky bude zrcadlit její změnu. Nebo jej ona sama opustí, protože už k ní neladí. Dokud jste k partnerovi přitahována a současně se hádáte, příčinou přitažlivosti jsou emoční vzorce ve vás, které jsou současně zdrojem nekonečných hádek.

Nepíšu to proto, abyste cítila vinu. Protože na vině není ani jeden z vás. Je to jen návyk projektovat vlastní problém do toho druhého. A změnit to můžete jen vy, protože muži jsou dobří v jiných věcech, ale práce s emocemi jim moc nejde.

Je jedno, že jste se rozešli. Jestli na sobě opravdu zapracujete a rozpustíte návyk cítit se jako oběť, může se vrátit. Současně to ale může být i tak, že to, co vás k sobě přitahovalo, byly právě omezující vzorce, které lidé zaměňují za lásku. Jakmile zmizí, teprve se ukáže, jestli má vztah partnerský potenciál. A má-li jej, ozve se sám.

Držím vám palce!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“