Názor na depresi

Názor na depresi
Partnerská poradna on-line

Pěkný den Peťo
Chtěla bych požádat o váš názor na depresi. Přítel prochází těžším obdobím a myslím ,že je to deprese . Zda mu můžu nějak pomoci. Jsou situace kdy mě stále přivolává ,kontaktuje . A z toho dělá takové “ kokotiny“ nepřijde na schůzku ,kdy se pak v zápětí omlouvá ,že se choval jako deb…., A když mu řeknu že necháme život tak jak je a půjdem každým po svým ,tak říká že ne . Rozum mi říká nech ho být ,ale srdce zase říká opak . Nechávám mu prostor , netlačím na něj , žijí si svým životem ,jen tu prostě jsem .Nelpím na něm ,miluji jeho úsměv. Chtěla bych mu pomoci i když vím že třeba spolu nemusime pokračovat dál.
Kamila

Kamila

Petra Jarošová odpovídá:

Kamilo, deprese je následek souboru negativních myšlenek, kterým dotyčný věří, na základě toho se nějak cítí a většinou to vede k útlumu aktivity a útěku před odpovědností. Což u muže je často větší problém než u žen, protože deprese je opak radosti. A radost je základní znak, že je muž v pořádku. Jakmile dlouhodobě chybí, něco je špatně na úrovni vzorců souvisejících s mužstvím.

Víte, když spolu nemáte děti, nekomplikovala bych si život. Nemusíte jej opouštět v obtížném období, ale zůstala bych jako kamarádka, které jej vyslechne nebo pomůže mu. Život s pacientem vám nestojí za to. Musela byste vztah permanentně dotovat emočně a jen málo by se vám vracelo zpět. Pokud byste byla rozená pečovatelka a bavilo by vás to, bylo by to jiné, ale tak nevypadáte.

Se vším lze pracovat,  s depresí velmi dobře. Jenže dotyčný musí chtít, přiznat si, že má problém a pracovat na sobě celoživotně. Vždy bude ohrožený relapsem.

Velmi slušné výsledky má například kognitivně-behaviorální terapie, pokud by se rozhoupal na sobě začít pracovat. Není nevinnou obětí nemoci. Není ani viníkem, ale nezpracuje-li si emoční vzorce, které jsou příčinou nemoci, bude se stále vracet.

Navíc lidé s depresí mají tendence brát příliš vážně své myšlenky, strachy i své utrpení. A tím komplikují život i lidem okolo sebe. Znám ženy bojovnice, které si s depresí poradily, jsou bez léků a opravdu na sobě pracovaly a pracují. Ale je třeba počítat s tím, že je to na roky a nelze mít na takového člověka stejná měřítka a nároky, jako na zdravé jedince.

Myslím, že by vás to nebavilo. Ale pomáhat mu, když si řekne a vy to tak budete cítit, by bylo moc hezké.

Hodně štěstí!

 

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“