S manželem jsme přes deset let

S manželem jsme přes deset let
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,

Můj dotaz je proti jiným spíše maličkost. S manželem (34) jsme již přes deset let a máme malé dítě. Jako manžel i otec je skvělý a nemáme problém až na jeden. Neumí zpracovat negativní pocity. Například když mu něco upadne, něco se pokazí v počítačové hře, někdo nerozumí něčemu, co říká nebo mu já něco řeknu – třeba když na něco opakovaně zapomene a už je to problém. Začne být popudlivý až vzteklý.

Vidím to na jeho rodičích, takže vím, že ta agrese je prostě naučená reakce. Nevím jak u nich, ale u něj je vždy v pozadí pocit, že on něco zblbl, neudělal dobře atd. a je vlastně naštvaný na sebe, ale ventiluje to kopáním kolem sebe. V tu chvíli s ním není možné mluvit a často je nutné mu vysloveně nechat čas, aby se vyvztekal.

Já takto nereaguji a připadá mi, že i on to omezil za ty roky. Ale stejně bych to nerada předávala jako vzor synovi, jak se vypořádat s negativními emocemi. A já bych se bez toho vlastně také obešla :)

Jak se mám chovat, když se to zase stane? Přiznám se, že občas je to únavné být ten dospělák, když on se začne vztekat, a klidně se ho ptát, co je doopravdy to, co ho trápí. Po deseti minutách se pak dozvím, kde je jádro pudla, ale raději bych, aby to bylo rovnou. A taktéž bez výbuchů, když mu něco upadne, spadne hra apod.

Děkuji za váš čas.

Edita

Petra Jarošová odpovídá:

Edito, za sebe jste udělala a děláte maximum. Zbytek je na manželovi, jenže on by musel chtít na sobě pracovat a nechce. Takže s tím nejde nic udělat.

Víte, váš syn má na výběr. Buď se otevře vašemu fungování, nebo tatínkovu. Nejspíš to bude něco mezi.

Lidé si nesou spoustu blokád a většina z nich si jich ani není vědoma, natož aby s nimi chtěli něco dělat. Asi bych se soustředila na jeho kvality, protože žádné zázraky se už nejspíš nestanou. Musel by projít něčím hodně obtížným, nějakým úkolem, který by jej transformoval. Bez toho zůstane, jak je.

Mějte se moc hezky!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“