S manželem fungjeme dobře

S manželem fungjeme dobře
Partnerská poradna on-line

1. část Milá Peti, moc děkuji za Tvou poradnu a prosím Tě o Tvůj názor.
Jsem 10 let vdaná, 3 děti. S manželem fungujeme dobře, samozřejmě jsme měli spoustu problémů, ale zpracovali jsme je. Fungujeme skvěle na praktické úrovni a máme se rádi. Přesto mi ve vztahu chybí jakási hloubka, propojení. Zdá se mi, jakoby manžel vůbec nerozumněl mému vnitřnímu světu a proto s ním ani už nemám chuť spoustu věcí sdílet.
Před dvěma lety jsem potkala muže a vyvinul se z toho krásný vztah. Nespíme spolu, i když je velmi těžké odolat té touze. Ale je to úplné souznění, velice si ho vážím jako člověka, jeho názorů. Nikdy jsem takové „spojení duší“ ještě nezažila. Navzájem se nesmírně obohacujeme a to co v našem svazku vzniká dobrého věnujeme svému okolí a našim rodinám. Oba jsme takové „čisté duše“ a velmi nás trápí, že děláme něco, co je „špatné“. I když se jen občas na pár hodin sejdeme, jinak si voláme a píšeme, ale rozhodně ne denně. Oba cítíme, že jsme velice hluboce propojeni a že nás to nepřejde. On má taky fungující rodinu a ani jeden z nás nechceme rodiny rozbíjet, to jsme si řekli hned zkraje. I když je to těžké, vysnili jsme si, že se budeme takto vídat, budeme takoví celoživotní spojenci a navzájem oporou a studnicí dobrých dojmů, kterými pak obohacujeme i naše okolí.

Takto to fungovalo, i když samozřejmě oba zároveň trpíme tím, že nemůžeme být spolu víc atd. Ale nechtěli jsme se ztratit a ani rozbíjet rodiny, tak nám tohle přišlo jako jediné řešení.

Před pár týdny ale jeho žena přišla na to, že se s někým vídá a hrozila rozvodem. On samozřejmě chce zachránit jeho manželství, tak to se mnou ukončil. Samozřejmě s těžkým srdcem a pořád mi občas napíše. Jsem si úplně jistá že mě miluje a chce být se mnou, ale nechce zničit svou rodinu. Já jsem na tom stejně.

Oba teď víme, že rozhodnutí bylo správné a rozumové, ale zároveň trpíme.

Peti, jak se s tím mám vyrovnat? Cítím bez něj věliký pocit prázdnoty, jako bych ztratila kus svého já. Přitom na něj vůbec nejsem naštvaná, naprosto chápu jeho rozhodnutí a situaci. Podvědomě pořád cítím, že tohle není a nemůže být konec, zároveň ho nechci kontaktovat a přinášet mu ještě víc utrpení. Cítím velikou lítost a bezmoc. Snažím se dělat vše pro dobro ostatních, ale stejně mě přitom bolí, že to s ním nemůžu sdílet. Naše rozhovory mě velice obohacovaly.

Je to opravdu tak špatné vést takový „paralelní vztah“, když přitom manžela mám ráda, nechci ho opustit, o rodinu pečuji nejlépe jak dovedu? Děti jsou úžasné, žádné problémy. Už je to měsíc a veliká úzkost a lítost mě ještě nepřešla. Prosím poraď mi.

 

Magda

Magda

Petra Jarošová odpovídá:

Magdo, nevím, co by mělo být špatného na tom, co popisujete. Jasně, že žárlící partner či partnerka bude žárlit na všechno, i na tento druh vztahu, protože je to oblast, kam za vámi nemůže, ani jí nerozumí. A místo přání všeho dobrého začne vyhrožovat. Většina lidí je taková, protože si myslí, že láska je nároková, že je možné ji slíbit navěky…, ale to nejde. Můžeme slíbit ten druh lásky, o kterém píšete: zachováte rodinu a ke všem se chováte hezky. Ale partnerská přitažlivost není věc pevné vůle ani morálky.

Jestli se váš milý rozhodl vztah ukončit, nezbývá, než to respektovat. A pracovat se vzorci, které se vám vynořují. Podívejte se, co cítíte v těle, jaké jsou to emoce a myšlenky. A hledejte, kdy jindy jste se takto cítila a běžte dál a dál do minulosti. Jakoby dítěti vzali jeho oblíbenou hračku kvůli nějakému hloupému důvodu. Víte, ten vzorec máte oba. Proto jste už od začátku byli tak opatrní; podobnou situaci oba již znáte.

Nechte odcházet vše omezující, co se vám vynořuje ve spojení s tím vším. Přejte všem to nejlepší, hlavně té paní, co vám nyní bere, po čem toužíte. Ona jen zhmotnila vaše vnitřní překážky, abyste je uviděla a začala s nimi pracovat.

Skutečným cílem je, abyste příště již dokázala poznat skutečného partnera a nerodila děti s kamarádem, ale s ním. Aby to bylo možné, potřebujete vzorec spojený s touto situací vyléčit. Poznáte to podle AHA momentů, díky nimž se zvědomí blokády a tím odejdou z vašeho systému.

Moc vám držím palce!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“