Mám mladšího přítele

Mám mladšího přítele
Partnerská poradna on-line

Milá Petro, mám o pět let mladšího přítele, ze začátku, jak to tak bývá, mi stále říkal, jak mě má rád atp. Nyní mi občas říká hanlivě, ale nenadává, někdy podotkne, že jsem tlustá, přitom jsem štíhlá atd. Nevím, zda to myslí z legrace, či ne, ale na sebevědomí mi to nepřidá, přijde mi, že mi ho schválně nabourává. Myslím, že co se vzhledu týká, jsem hodně hezká, vždycky jsem se hodně mužům líbila, přítel nepatří k nejkrásnějším, ale mám ho ráda, je chytrý, je s ním legrace a má rád mé děti. Přítel má hodně kamarádek, snažím se je tolerovat, hodně toho pro mě dělá v domácnosti, ale často přichází s tím, že jeho kamarádky něco potřebují udělat, ať už jsou nezadané, ale i zadané a mají partnery, kteří by normálně domácí práce typu ,,žárovka“, ,,světlo“, mohli udělat. Nelíbí se mi to, když to bylo poprvé, řekla jsem mu to, měli jsme kvůli tomu dlouhou, ale klidnou řeč, teď už jsem vzteklá, protože to dělá stále a vadí mi to. Navíc si myslím, že si na mně zvedá sebevědomí, říká mi, že žárlím, že si vždycky pomáhali…Z původní rodiny takové chování neznám, aby mojí mamince montoval soused domácnost, když měla tátu, navíc, když jsem neměla partnera, tak mi domácnost stála nebo jsem řekla bratrovi. Mám špatně nastavené chování a mám tolerovat všechny kamarádky nebo co mám dělat? Děkuji

Katka

Petra Jarošová odpovídá:

Katko, nikdo vám nemůže snížit sebevědomí, nemáte-li v sobě takový návyk. Neboli tohoto partnera jste potkala právě proto, že si nejste sama sebou jistá. Ne dost na to, abyste na něj nežárlila.

Spousta rodinných pravidel byla nastavena právě proto, že lidé nevěděli, jak pracovat s negativními emocemi; ani je to nenapadlo. Takže když byl muž žárlivý, řekl, že žena je coura, kdy kouká po druhých. Neboli vyprojektoval vlastní problém do ní. A většinová společnost jej podpořila, protože to bylo jednodušší, než na sobě pracovat. Vy děláte totéž.

Můžete se klidně rozhodnout, že chcete vedle sebe muže bez kamarádek. Potom to nebude současný partner, protože on je měl již před vámi a nechce své návyky měnit. Není to dobře nebo špatně. Vy si jen musíte říct, jestli vám i tak stojí za to, nebo ne. Protože dělat dusno lásce nijak nepomůže; spíš jej budete od sebe odhánět. Navíc hněv je vždy znak slabosti, toho, že taháte za kratší konec provazu.

Čím víc si budete jistá sama sebou, tím víc vám to váš partner bude zrcadlit. Neboli to bude naopak: on bude žárlit na vás a dělat si obavy.

Mějte se moc hezky!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“