Konflikty v rámci rodiny

Konflikty v rámci rodiny
Partnerská poradna on-line

Milá Peti,
Chcela by som poprosiť o tvoj pohľad na konflikty v rámci priateľovej rodiny, ja-svokra, ja-priateľova sestra. Priateľ je nekonfliktný typ -„people pleaser“ a aj keď mu niečo už vadí, tak to radšej nechá byť, len aby sa vyhol konfliktu, hlavne v rámci rodiny. Často vznikali medzi nami hádky kvôli jeho rodine, lebo on razil svoje, bez ohľadu na môj pohľad na vec, jeho rodina mi u neho prišla na 1. mieste,ja som sa cítila nevypočutá a nepochopená. Od jeho mamy a sestry som cítila ako okolo našlapujú, akokeby často jednali inak ako cítia a emócie potláčajú, ak sa niečo voči mne objaví riešia to cez priateľa. Svokra prišla už X-tý krát na neohlasenú návštevu, keď som uspávala dieťa. Neotvorila som, nevedela som kto zvoní. Keď som to zistila, bola som plná emócií, ale zavolala som jej, že ma to mrzí. Do telefónu som jej povedala nech už naspäť nechodia, že si chcem ľahnúť, ale napriek tomu prišli. Otvorila som, cítili sa nevitaní, odišli. Tri dni som sa citila psychicky i fyzicky zle, mala výčitky. Sestra má psa, ako člena rodiny,ja nemám rada psy a nechcem, aby pobehovali po byte u nás. Navrhla som kompromis, pes-predsieň/zahrada.Opäť nepochopenie, cítim sa zle. Nerozumejú mi,riešia ma s priateľom. Prečo to nejde jednoduchšie sa dohodnúť, byť rešpektovaná?Čo s tým prosím?

Veľmi pekne ďakujem, Snežienka

Petra Jarošová odpovídá:

Sněženko, svůj vzorec jste sama napsala. „Necítím se respektovaná“. Má jej i váš partner, jen máte rozdílnou strategii, jak s ním zacházet. Ale ani jedna z nich není úplně dobrá.

Váš partner se snaží se všemi vyjít a raději ustoupí, protože nevěří, že by jeho skutečné potřeby byly respektovány. Vše si řeší uvnitř, ale spokojený není. Jen se necítí na to, aby se postavil za své skutečné potřeby; ani za vaše.

Vy jste jiná. Vy jej projektujete ven, do druhých lidí – vašich příbuzných. Oni tento vzorec mimochodem mají samozřejmě také, jen o něm nevědí. Ani by nepomohlo, když byste jim o něm řekla – nerozuměli by. Nerespektují vás a vy se zlobíte, že vám zrcadlí váš vlastní vzorec. Protože v sobě nesete prastarý návyk cítit se nerespektovaná, proto se vám vše děje.

Víte, lidé se přitahují právě svými mentálními vzorci. Je to jen proto, že díky tomu mohou vše uvidět a změnit v sobě.

Vy se potřebujete zamyslet, kdy jindy jste se cítila právě takto. Určitě se dostanete až k vaší vlastní rodině. Bylo by dobré vyléčit si rodovou linii, protože potom, ať se vaši příbuzní budou chovat jakkoli, nebudete se cítit nerespektovaná, ale budete v pohodě. A díky tomu je šance, že svůj vzorec již nepředáte dál vašim dětem.

Mějte se moc hezky!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“