Jsem v náročném vztahu

Jsem v náročném vztahu
Partnerská poradna on-line

Milá Petro, jsem v náročném vztahu, partner má 2 děti ve střídavé péči, což je pro mne jako bezdětnou (36 let) náročné. Žárlím na ně, jsou na 1. místě, miluje je nade všechno a já mám představy, že budeme-li mít dítě spolu, nebudeme vše zažívat spolu poprvé a že se jeho dětem nevyrovná (jsou moc šikovné, hodné, chytré, dle jeho slov geniální). Chovám se k nim hezky, jsem hodná, ale často si říkám, že bych byla šťastná, kdybychom byli jen my dva. Což nejde, vím, popisuji jen upřímně sve pocity. Současně řešíme problém i s jeho žárlivostí a majetnictvím. Např. mám blízký vztah s expřítelem, rozešli jsme se téměř před 15 lety, po rozchodu jsme zůstali přáteli, známe se 20 let, jsme ze stejného města, podporujeme se a máme rádi. Ale nikdy už mezi námi nic nebude, vždy jsme byli spíš kamarádi. Příteli to vadí a chce, abych náš „vztah“, který dle něj nikdy neskončil, ukončila a začala se chovat normálně, milovat jeho děti a trávit čas jako rodina. Mně to nepřijde fér. Přítele mám moc ráda, jen s ním se vodím za ruku, miluji se, žiji. Vadí mu i že se lehce seznamuji s muži (např. ve fitku).Nyní jsme se opět téměř rozešli, je mi smutno a nevím, zda se mám odstěhovat nebo zůstat. Trvá to už 3 roky. Zároveň mám obavy, že už nestihnu mít dítě a že přijdu o jinak skvělého muže. Poraď prosím.

L.H.

Petra Jarošová odpovídá:

Víte, žárlivost je nejtěžší emoce ke zpracování. Vy jste spolu mino jiné proto, že žárlíte oba, i když na něco jiného. Ale objekt žárlivosti, ať jsou to děti nebo bývalý partner, není tak důležitý, jako tento návyk sám o sobě.

Ukazuje, že mysl si nevěří. Nevidí své kvality a proto se cítí ohrožena něčím nebo někým zvenčí.

Nedá se čekat, že se partner změní, dokud vy sama žárlíte. Muž se toto učí od ženy; když ona sama má stejný problém, je to ve vztahu neřešitelné.

Před vlastními blokádami neutečeme. I kdybyste změnila vztah, zase najdete jen zrcadlo sebe samé a zase se budete kvůli něčemu trápit, s dětmi či bez.

Můžete vyzkoušet partnerskou poradnu, ale nepočítejte s tím, že tam vyléčí žárlivost. Ale mohou vám pomoct uvědomit si, že vám stojí za to být spolu a připomenout, že ve vztahu jde vždy o toleranci a respekt.

Je to vědomá práce na roky. Jenže když nezačnete, bude se vše zhoršovat. Jestli se máte rádi, zkuste na sobě pracovat. Kvůli sobě i jemu. Čím budete sama silnější, tím lépe budete zvládat jeho žárlivé scény a nebudou se vás dotýkat.

Nebo se vám objeví někdo jiný, kdo bude zrcadlit vaši vnitřní proměnu a skutečný potenciál místo toho, aby vám ukazoval vaše vnitřní zranění. Jen nepomůže zůstat stejná a očekávat, že se něco změní. Určitě nějak začněte.

Moc vám držím palce!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“