Jsem těhotná

Jsem těhotná
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,

děkuji za Vaši poradnu!
Jsem momentálně těhotná (plánované, vyšlo hned). Od začátku jsem měla drobné komplikace, ale objektivně je vše v pořádku. Jenže já mám pořád obavy. Myslela jsem si, že to skončí třeba po 1. trimestru nebo po screeningu ve 2., ale v podstatě to probíhá celou dobu, nyní jsem v 7.měs. Trápí mě asi mimo jiné ta zodpovědnost (kdo jiný než já má poznat, že by mohlo být něco v nepořádku?), trápí mě, abych něco nezanedbala atd atd. Na dítě se všichni hrozně těší, včetně mě, což je samozřejmě to nejlepší co může být. Jakto, že pořád řeším strach? Proč prostě nevěřím, že tělo funguje jak má? Koneckonců stejně to dopadne jak má..?
Moc děkuji za názor a přeji vše dobré!

Radka

Petra Jarošová odpovídá:

Radko, to je úplně normální. Těhotenské hormony jsou velmi silné a prakticky nelze s nimi nic udělat; jen to celé vydržet.

Víte, okolnost, že jste těhotná, z vašeho podvědomí začala vyplavovat všechny vzpomínky na těhotenství vaše i žen vašeho rodu. Prožíváte vše, co prožívaly ony a vidíte myšlenky, které je napadaly. Vy si jen myslíte, že jsou vaše, ale ve skutečnosti se díváte na historický film, jak viděly tuto situaci ženy vašeho rodu v minulosti a starosti, které si dělaly.

Kdykoli se takové myšlenky vynoří, nechte je jít. Znova a znova. Nenásledujte je, jen pozorujte, jak vás opouštějí. Nebojujte s nimi, buďte láskyplná a trpělivá. Postupně to bude lepší.

Přeji vám i miminku pevné zdraví, ať jde vše dobře a ať jste oba v pořádku!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“