Jsem těhotná

Jsem těhotná
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,

poradíte mi prosím, o jaký blok se jedná v mém případě, resp. jak s ním pracovat? Jsem těhotná a chystám se na porod. Jelikož je to poprvé a netuším, do čeho jdu (v původní rodině se o takových věcech moc nemluví), uvažovala jsem o domluvě s nějakou paní porodní asistentkou či dulou. U porodu bude manžel, který vím, že mi bude oporou, ale přeci jen ani ten neví, do čeho jde :), tak mi připadalo uklidňující mít k dispozici nějakou mateřskou figuru.

Když jsem to zmínila před rodinami, ušklíbali se, že je to blbost, novota a že si vymýšlím. Vím, že akceptovatelná varianta by pro ně byla, kdybych o asistenci požádala švagrovou, která je porodnice, ale vím také, že ona přistupuje k porodu jako k operaci a ne jako k přirozené věci, jak to cítím já.

Strašně ráda bych se už kvůli miminku „hodila do pohody“ a zařídila se dle svého, ale nedaří se. Ani teď nejsem schopna říct, co to „moje“ vlastně je. Moje původní rodina je porozváděná a vztahy jsou na bodech mrazu, tak si moc vážím pěkných vztahů u manželovy rodiny a nechci je pokazit. Vím, že se mi nikdo nesnaží ublížit, že prostě jen prezentují svůj názor, že je to spíš o mně a že si to asi moc beru, ale ani mermo mocí nejsem teď schopna se z těch pocitů úzkosti dostat.

Mockrát děkuji za Váš čas.

Eli

Petra Jarošová odpovídá:

Eli, jestli se s tím cítíte dobře, určitě si najděte paní, která vás porodem provede. Stojí to pár korun, ale pro spoustu žen je dobré mít u sebe někoho, kdo vás uklidní.

A s rodinou manžela si nedělejte starosti. Jakmile bude miminko na světě, už toto nebude důležité. Máte úplnou pravdu, že se máte naučit víc si věřit. Jenže je to těžké, když jste nadopovaná těhotenskými hormony, které s sebou často nesou až přehnanou starost o miminko. Ještě vám to nějaký čas vydrží i po porodu, tak jen přijměte samu sebe, jaká jste. Teď s tím prakticky nejde nic udělat; hormony jsou silnější.

Poděkujte příbuzným, řekněte, že jste jim vděčná a že si vážíte vší lásky, kterou s nimi cítíte. Ale že si přece jen přejete mít někoho dalšího vedle sebe. A hotovo. Nemusíte nic víc vysvětlovat. I vy máte právo na svůj názor; není to nic osobního.

Stačí, když potom nezapomenete vždy říct, že miminko je celá babička nebo děda a bude dobře.

Moc vám držím palce!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“