Jsem jedna z těhotných

Jsem jedna z těhotných
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,

Také jsem jedna z těhotných, t. č. šestý měsíc :) ale má otázka se týká už mnohaletého přemýšlení – jak si zdravě a pěkně nastavit hranice s okolím, konkrétně rodinou? Nyní bádám hlavně v souvislosti s miminkem.

Není mi příjemné, když mi táta volá a říká mi, jak mám rodit a jestli u toho smí nebo nesmí být manžel. Stejně tak mami, která vytrvale a opakovaně páčí jméno, ač stále odpovídáme, že se ho všichni dozví po porodu. Rodiče manžela pro změnu toto respektují a maminka je milionová, ale táta již roky nerespektuje naše přání ani v našem domě, třeba ohledně toho, kam/co smí jejich pes, když jsou u nás na návštěvě. Mám také několikaměsíční neteř a byť na ni onen hafan (nemá ani základní poslušnost a v hierarchii rodiny je hned po páníčkovi) reaguje špatně, tchán je stále sbližuje i přes protesty její matky a to ještě se slovy, že je přecitlivělá. Teď to tedy dělá potají.

Nemusím asi říkat, že klidné a i velmi otevřené promluvy mě i manžela s rodiči proběhly, ale neměly efekt, nebo jen na chvilku Také se s rodinami nechceme přestat stýkat, chceme s nimi sdílet život svůj i dětí. Ale takto opakovaně vznikají zbytečné třenice a nepohoda. Okolí nezměním, ale doufám, že je něco, co můžu změnit na sobě, aby to bylo více v pohodě. Jen nevím co. Poradíte prosím? :)

Katka

Petra Jarošová odpovídá:

Katko, jste šikulka. Ono je to vždycky tak, že společně s partnerem najednou vstupujeme do interakce s jeho rodinou, jejími návyky, rituály a současně se s větší intenzitou začnou ukazovat různé závady v komunikaci s nimi i naší vlastní rodinou.

Myslím, že jste vzácně v pohodě na to, že jste v požehnaném stavu a hormony jsou v plné síle.

Nezměníte je. Držte si hodnoty, které považujete za zásadní a zkuste být tolerantních v těch, které tak důležité nejsou. Když se setkává tolik lidí a všichni mají nějaká očekávání a současně blokády, nedá se zabránit tomu, že začnou vyskakovat a ovlivňovat atmosféru.

Zkuste to brát tak, že přes to všechno máte milující, velkou rodinu, která má logicky pár nedostatků, ale je skvělé ji mít. Buďte s nimi vždy jen tak dlouho, dokud si to užíváte. A když to přestane být příjemné, láskyplně se rozlučte a hotovo. Tím ve vás všech vždy zůstanou jen příjemné vzpomínky a nejitří se zbytečně něco, co většina členů rodiny stejně není připravena uvidět, natož změnit. Vy rozvinete hodně trpělivosti a to se vám bude hodit  jako mamince.

Mějte se moc hezky, přeji pevné zdraví a krásné miminko!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“