Jak to změnit

Jak to změnit
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, Peti. Psala jste, že muži se chovají k ženám podle toho, jak si jich váží. A že jim zrcadlí jejich sebeúctu, když se k nim špatně chová – ony samy to dovolí. Ale nerozumím, jak to změnit. Víte, přítel se ke mně nechová hezky, pořád hledá všude chyby, vše vyčítá a říká mi věci, co by si partner rozhodně neměl dovolit. Já to vše vím, vnímám, nelíbí se mi to a i to prezentuji… jak víc si to tedy nenechat líbit? Jak víc mu to nedovolit a dostat od muže respekt? Jako jedinou možnost tedy vidím ukončení vztahu, ale to není jednoduché. Vysvětlíte, jak tedy jinak než ukončením vztahu s někým kdo si vás neváží, docílit partnerského respektu? Děkuji.

Iška

Petra Jarošová odpovídá:

Iško, napište si, proč si myslíte, že se s takovým mužem nemůžete rozejít. Protože dokud si něco takového budete myslet, má vás v hrsti. Neboli ať dělá, co dělá, stejně se s ním nerozejdete. Potom je samozřejmě v lepší pozici, než vy.

Ve skutečnosti vaše přesvědčení o tom, že nemůžete odejít, nejsou pravdivá. Ale vy jim věříte a dáváte velkou váhu. Je třeba si je všechna uvědomit a s něčí pomocí zpracovat. Jakmile se podvědomí uvolní od zbytečných zátěží, objeví se řešení, které by vás předtím ani nenapadla.

Vrhněte se do práce a vše se změní.

Hodně štěstí!

Milá Peti, já vím, že se s ním můžu rozejít, ale udělat to nechci. Zkrátka jsou tam stále city a doufání, že se to může změnit zase v hezké. Nejde o to, že bych si říkala, že to udělat nemůžu… proto se ptám, jak docílit respektu bez rozchodu. Jak ho „přimět“ se ke mně chovat s partnerskou úctou, ohleduplností a laskavostí. Děkuji.

 

Iška

Iško, moje odpověď se nezměnila. On se k vám tak chová, protože jste na něm závislá a on to cítí. Nikdo si nebude vážit závislé ženy. Už vaše otázka znamená, že se bojíte jej ztratit. Ve skutečnosti už se to stalo. Tím, že se k vám nechová s úctou, vyjadřuje, že svým srdcem s vámi není. Vy se jej zuby nehty držíte. Takto láska nevypadá.

Ať se vám daří!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“