Byl pro mě vzorem

Byl pro mě vzorem
Partnerská poradna on-line

Zdravím Petro, můj dotaz je k důvěře. Před nějakým časem jsem skončila v práci. Pracovala jsem pro jednoho muže(asist.), ke kterému jsem si našla cestu a on ke mně (nebyl to milenecký vztah – i když to tak vypadat mohlo). Cítila jsem to jako velice silné přátelství. Pro mě byl tento muž vzorem, učitelem, ideálem, přítelem. Ale zradila jsem, po pracovní stránce – ona zrada jako taková by nebyla tak strašná nebo pro mě lépe obhajitelná, kdyby to nepřiživovali lidé okolo. Já už pak neměla sílu je překřičet. Přestal mě úplně poslouchat. Odešla jsem. Bez šance něco vysvětlit. Omluvit se. Lidem vadil náš blízký pracovní vztah – celý tým stavěl na sebe a většina lidí (hlavně žen), si k němu budovala majetnický vztah – majetnický vztah k lídrovi(nebyl sukničkář).
Nyní to bude skoro rok. A pořád mě to trápí a nedokážu jít dál. Zkoušela jsem mu napsat přání k Novému roku – bez odpovědi. Bez reakce.
Proč nechce slyšet vysvětlení, omluvu? Přes všechno špatné zapomněl na všechno dobré? Co vše jsem obětovala… Co jsme společně jako tým zvládli…Čekala jsem tak dlouho, aby emoce nebyli tak silné a stejně…je ticho.

Petra

Petra Jarošová odpovídá:

Petro, nemůžeme nikoho nutit, aby se nějak cítil. Jsou to staré návyky v určitých situacích si něco myslet, něco cítit, říkat a dělat. Ony vždy vystoupí do vědomí a ovládnou je. Je možné je měnit a škodlivé léčit, ale musíme chtít, vědět jak a vědět, jaké jsou. Musíme je znát. Je to mnoho podmínek, které většina lidí nedokáže splnit. Ani on o nich nic neví a tak se cítí podvedený, ukřivděný a nemá v úmyslu svůj postoj opustit.

Vy ale můžete změnit samu sebe. Jste nyní poučena; už víte, jaké chování vedlo k tomuto nechtěnému následku. Abyste jej změnila, je třeba učinit několik věcí.

  • Jednak vědět, že byla chyba, jak jste se chovala. Že blízké lidi nezrazujeme.
  • Poté je třeba činit přání, abyste tento návyk dokázala změnit. Můžete přitom v duchu požádat o odpuštění všechny, kteří se vámi kdy cítili zrazeni, i když si to již nepamatujete. A vzpomenout si, zda i vy v sobě nemáte nějaké vzpomínky, kdy jste se cítila zrazena vy. A odpustit s vědomím, jak snadné je chybovat.
  • Potom je třeba si slíbit, že už to tak nikdy neuděláte.
  • A poté, když se nějaké situace objeví, dělat opak.

Díky tomuto postupu překreslíte původní návyk a vložíte od mysli nový. V určitém okamžiku budete cítit, že jste si odpustila. Potom se možná ozve.

Ať se vám daří!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“